30 aplikacji, które wspierają sprzedaż

Last modified on: February 6, 2019

Podstawą efektywnej pracy są umiejętnie dobrane narzędzia. Nie wyobrażam sobie dnia bez korzystania z ich wsparcia i domyślam się, że Wy również. Jeśli jeszcze nie znaleźliście swoich must-haves lub chcecie dodać nowe pozycje do listy z ulubieńcami, przewińcie niżej. Poniższa lista zawiera 30 narzędzi, które podniosą skuteczność procesu sprzedażowego na różnych etapach!

Organizacja pracy i komunikacja wewnątrzfirmowa 

Asana - Narzędzie do zarządzania projektami i zadaniami. Duży plus za przejrzysty interfejs, przypomnienia o nadchodzących deadline’ach i możliwość śledzenia postępów w projekcie. 

Trello - Duże wsparcie w organizowaniu projektów. Umożliwia trzymanie w jednym miejscu list z pomysłami, planami i działaniami, które bez problemu udostępnisz innym.

Slack - Niezastąpiony w komunikacji między współpracownikami. Posiada opcję tworzenia tematycznych kanałów rozmów, co lepiej organizuje porządek w konwersacjach.

Todoist - Miejsce, w którym zorganizujesz swoją pracę i przygotujesz listy zadań, które możesz grupować według kategorii, ustalać ich terminy oraz nadawać im stopnie ważności.  

Pozyskiwanie danych kontaktowych

Landingi - Samodzielnie twórz i optymalizuj według potrzeb i oczekiwań strony docelowe, które wesprą Cię w pozyskiwaniu leadów.

Growbots - Zaoszczędź czas podczas prospectingu. Growbots dostarczy Ci listy potencjalnych klientów najlepiej pasujących do Twoich kryteriów wraz z kontaktem do nich. 

Hunter - Narzędzie, które pomoże Ci w znalezieniu maili potencjalnych klientów. Wystarczy, że w wyszukiwarkę wpiszesz adres strony internetowej interesującej Cię firmy.

Umawianie spotkań i komunikacja klientami

Calendly -  Określ swoją dostępność, a link z nią prześlij innym lub zamieść na swojej stronie internetowej. Osoby zainteresowane kontaktem zarezerwują dogodne dla nich terminy, a wydarzenie zostanie automatycznie dodane do Twojego kalendarza.

Doodle -  Pomaga sprawnie umawiać spotkania i rozmowy. Wystarczy wybrać preferowane terminy i udostępnić link z planem uczestnikom. Gdy podadzą swoją dostępność, łatwo wybierzesz termin dogodny dla wszystkich i zaplanujesz spotkanie.

Clickmeeting - Narzędzie do prowadzenia szkoleń on-line i webinarów. Ogromny plus za możliwość ustawienia wyglądu pokoju webinaru według indywidualnych preferencji.

Join.me - Łatwe w obsłudze narzędzie do udostępniania ekranu, przeprowadzania wideorozmów i konferencji online. Wszystko z poziomu przeglądarki - by zaprosić innych do rozmowy, wystarczy przesłać link.

Appear.in - Kolejne narzędzie, dzięki któremu wygodnie przeprowadzisz rozmowę wideo z nawet 12 osobami. Również obsługiwane z poziomu przeglądarki.

Współpraca i udostępnianie plików

Realtimeboard - Docenią go zespoły rozproszone w różnych miejscach i osoby pracujące zdalnie. Jest to platforma, za której pośrednictwem możesz dzielić się pomysłami bez względu na ich format ze współpracownikami czy klientami. 

Flock - Usprawnij komunikację w zespole. Twórz grupy dyskusyjne, trzymaj w jednym miejscu wszystkie potrzebne pliki i linki, które bez problemu udostępnisz w każdej chwili i łatwo zarządzaj projektami dzięki opcji przypomnień i tworzenia zadań.

Wetransfer - Niezastąpiony w udostępnianiu dużych plików. 

CRM

Livespace - Bądź na bieżąco z procesem sprzedaży. Dzięki temu CRMowi będziesz pracować efektywniej, bo dostosujesz go do specyfiki Twojego biznesu, czym wesprzesz swoich handlowców w skutecznych działaniach, część działań zautomatyzujesz i szybko zweryfikujesz efekty dotychczasowej pracy.

Pipedrive - Wspiera zarządzanie lejkiem na wszystkich jego poziomach, pomaga w organizowaniu i zarządzaniu działaniami. Przejrzyste raporty pozwolą Ci określić, gdzie tracisz szanse na sukces sprzedaży i jak nie dopuścić do powtórzenia tych błędów.

Mailingi

FreshMail - Niezastąpiony przy kampaniach mailingowych różnego rodzaju. Pozwala zautomatyzować część działań i daje wgląd w rezultaty naszych działań, by stale je optymalizować i podnosić ich efektywność.

GetResponse - Oferuje szeroki wachlarz rozwiązań, dzięki którym kompleksowo obsłużysz swoich klientów. Kreator landingów, organizacja webinarów i narzędzie do email marketingu to tylko niektóre z funkcji.

Monitoring marki

Brand24 - Bądź na bieżąco z tym, jak, gdzie i co mówią o Tobie, ale i Twoich konkurentach. Dzięki temu szybko zareagujesz w sytuacjach konfliktowych kluczowych dla dobrego imienia Twojego biznesu i dotrzesz do nowych miejsc pozyskiwania klientów.

SentiOne - Monitoruj Internet, by nie przegapić żadnej ważnej dla Twojej firmy dyskusji. Analizuj dane, by prowadzić efektywną komunikację i rozwijaj swoją obecność w sieci zgodnie z panującymi trendami i potrzebami Twojej grupy docelowej.

Tworzenie prezentacji

Prezi - Nie oszukujmy się, PowerPoint trochę się już przejadł. Z Prezi stworzysz estetyczne i angażujące prezentacje, które zamiast standardowych slajdów mają postać interaktywnej mapy.  

Keynote - Jedna z lepszych aplikacji do tworzenia gustownych prezentacji na wysokim poziomie, dostępna jednak tylko dla posiadaczy systemu iOS. 

Analiza konkurencji

Alexa - Przydatne narzędzie do benchmarku konkurencji i lepszego zrozumienia działań swojej grupy docelowej. Alexę wykorzystasz także w określeniu, jakie słowa kluczowe są najpopularniejsze wśród Twojej grupy docelowej oraz przeprowadzeniu audytu strony. 

SimilarWeb - Bądź na bieżąco z działaniami konkurencji - analizuj ruch na stronie, słowa kluczowe i uzyskaj inne wartościowe informacje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć działania pozostałych graczy na rynku, od których zależy skuteczność twoich działań.

Analiza zachowań użytkowników na stronie

Hotjar - Wykorzystaj narzędzie, by zrozumieć w jaki sposób odwiedzający przeglądają Twoją stronę www. Widząc, kiedy i w co klikają, łatwo określisz co najbardziej ich interesuje i skwalifikujesz powody ich ewentualnej rezygnacji. Hotjar pozwala na tworzenie tzw. map cieplnych i nagrywanie zachowań odwiedzających stronę.

Mixpanel - To narzędzie pozwala na zaawansowaną analizę zachowań odwiedzających twoją stronę www - dowiesz się, co na niej robią, kim są i na jakim etapie tracisz ich zainteresowanie oraz dlaczego.

Crazy Egg - Podobnie jak Hotjar, również wykorzystuje mapy cieplne i oferuje nagrania sesji użytkowników. Posiada także opcję testów A/B.

Czaty usprawniające bieżącą komunikację z klientami

Intercom - Narzędzie wspierające obsługę klientów. Jego dużą zaletą jest zaawansowane kategoryzowanie kontaktów, co umożliwia personalizację i większą skuteczność komunikacji.

LiveChat - Dzięki umieszczeniu na swojej stronie okienka czatu, skrócisz czas obsługi klienta, jednocześnie podnosząc jej efektywność. Możliwość oceniania przez klientów odbytych rozmów pozwoli Ci stale podnosić jakość obsługi klienta.

Mam nadzieję, że zaproponowane narzędzia również Wam przypadną do gustu. Powyższą listę pozostawiam otwartą - uwielbiam testować różne rozwiązania sprzyjające efektywnej pracy i na bieżąco będę uzupełniać ją o te najbardziej skuteczne.

 

Załóż konto testowe

Przetestuj Sellizera za darmo przez 14 dni