Jak handlowcy sprzedają 9x więcej wykorzystując powiadomienie SMS o otwarciu oferty?

Last modified on: May 17, 2019

Sellizer przysłał Ci powiadomienie SMS - masz więc pewność, że klient otworzył Twoją ofertę. Kolejny krok wydaje się w teorii oczywisty, ale w praktyce pojawiają się dziesiątki pytań. Zadzwonić do klienta czy nie? Od razu czy po 5 minutach, a może za kwadrans? Od czego zacząć rozmowę i jak ją poprowadzić? Co, jeśli klient otworzył ofertę w sobotni poranek lub w niedzielę o 23?

Czy wiesz, że masz aż 9-krotnie większe szanse na zrealizowanie sprzedaży jeśli skontaktujesz się z klientem w ciągu 5 minut od momentu, w którym otworzył ofertę? 

W tym artykule przedstawimy przykładowy sposób działania po otrzymaniu SMS, dzięki któremu szanse na sukces Twojej sprzedaży wzrosną aż 9-krotnie. Zaczynajmy!

Odbierz powiadomienie SMS i e-mail o pierwszym otwarciu Twojej oferty

Dowiedz się, jaką konkretnie ofertę klient aktualnie przegląda. W powiadomieniach SMS i e-mail otrzymanych od Sellizera wygodnie sprawdzisz imię i nazwisko odbiorcy, nazwę oferty oraz datę jej wysłania. Dzięki temu, jeśli wysyłasz różne oferty, zaoszczędzisz sporo czasu na szukaniu właściwego pliku i będziesz mieć pewność, że macie z klientem te same kwestie na myśli. 

Przed rozmową: zaloguj się do systemu i zobacz, co odbiorca przeglądał (a co pominął)

Zaloguj się do Sellizera i przejdź do statystyk interesującej Cię oferty. Statystyki są odświeżane co 5 sekund, dzięki czemu sprawdzisz je w czasie rzeczywistym i nie przeoczysz żadnych zmian w aktywności klienta na Twojej ofercie. 

Na górze strony zobaczysz ogólne statystyki oferty.

W tej sekcji wygodnie sprawdzisz:

Następnie, przejdź do sekcji SZCZEGÓŁOWE STATYSTYKI (wybierz plik oferty)

Znajdziesz tam wykres przedstawiający w czasie rzeczywistym, jak długo i z jakim zaangażowaniem odbiorca Twojej oferty przeglądał poszczególne strony. W przypadku, gdy Twoja oferta składa się z kilku plików, możesz wygodnie sprawdzać statystyki poszczególnych z nich, klikając nazwę interesującego Cię pliku.

Po najechaniu na “słupek” przypisany do konkretnej strony zobaczysz, ile czasu klient na nią poświęcił i jak często była przeglądana w stosunku do pozostałych stron.

Dodatkowo, kliknięcie w konkretny słupek otworzy poniżej podgląd interesującej Cię strony.

W przypadku, gdy klient prześle Twoją ofertę dalej (np. do swoich współpracowników) albo ponownie ją otworzy, kolejne otwarcia będą widoczne w historii wyświetleń oferty. Różne kolory przycisków do poszczególnych dat wyświetlania będą świadczyły o otwarciach oferty przez innych odbiorców.

Więcej porad dotyczących analizowania statystyk ofert znajdziesz tutaj.

2-5 minut od otwarcia: zadzwoń do klienta i zbuduj relację 

Wiele osób obawia się, że spłoszy klienta dzwonieniem do niego. Nic bardziej mylnego! Klient sam wysłał zapytanie, a to przecież oznacza, że jest zainteresowany zakupem! Większość z nas jest zabiegana i załatwia kilka spraw naraz. Dzwoniąc do klienta, gdy ten jest jeszcze skupiony na Twojej ofercie, znacznie zwiększasz swoje szanse na zapadnięcie mu w pamięć. Warto też dodać, że przed dokonaniem zakupu klienci z reguły sprawdzają oferty różnych firm. Szybki kontakt z klientem z pewnością wyróżni Cię spośród pozostałych oferentów i zrobi na nim dobre wrażenie. 

Dla przykładu posłużymy się scenką, której bohaterami będą: handlowiec sprzedający usługi marketingowe oraz Pan Marek, 40-letni prezes firmy z branży elektrycznej.

Handlowiec: Dzień dobry Panie Marku, wysłałem Panu ofertę. Czy znalazłby Pan 3 minuty, żeby ją teraz omówić?

Marek: Jasne, dobrze się składa, bo właśnie ją przeglądałem.

Handlowiec: Świetnie. Omówmy w takim razie najważniejsze aspekty i nie będzie Pan tracił czasu, by studiować ją na raty.

Marek: Zatem zaczynajmy.

Handlowiec: Panie Marku, wiem, że najważniejsi dla Pana są ludzie (mając pod ręką “ściągę” z kroku 2 widzi, że Pan Marek najdłużej przeglądał stronę z Zespołem), dlatego pozwolę sobie przedstawić zespół, który zrealizuje dla Pana usługę marketingową.

Pan Marek pominął natomiast strony z opisem procesu, więc tego tematu handlowiec nie poruszał.

W statystykach oferty handlowiec widzi, że Pan Marek poświęcił tylko kilka sekund na trzeci pakiet oferty, który wg handlowca jest dla niego najlepszy. Wiedząc o tym, w odpowiednim momencie nakierował rozmowę na właściwe tory, czego odzwierciedlenie zauważył na wykresie: zainteresowanie Pana Marka slajdem z trzecim pakietem oferty wzrosło, podobnie jak czas jej przeglądania.

Rozmowa zamiast planowanych 3 minut przedłużyła się na kilkanaście, a handlowiec wygrał, bo:

  • Odpowiedział najszybciej ze wszystkich potencjalnych oferentów (klient przeważnie rozważa kilka propozycji od różnych podmiotów).
  • Wstrzelił się “w punkt” w czasie, gdy Pan Marek akurat znalazł chwilę na lekturę oferty.
  • Rozmawiał z Panem Markiem o tym, co konkretnie go interesowało.
  • Nie był sprzedawcą, a doradcą - dbając o interes Pana Marka zaproponował najkorzystniejszy dla niego wariant.

Na koniec rozmowy handlowiec zapytał, czy może przesłać umowę. Oczywiście po miłej rozmowie uzyskał na to pozwolenie.

Co jeśli nie zadzwonię mimo otrzymania powiadomienia?

Czasami klienci otwierają oferty w weekendowy poranek albo w środku nocy. Biznesowy savoir-vivre podpowiada, że telefon o takiej porze nie będzie najlepszym pomysłem.

Co w takim razie zrobić, gdy powiadomienie o otwarciu naszej oferty otrzymamy w niestandardowych godzinach?

Korzyści jakie dają Ci powiadomienia SMS i e-mail o otwarciu Twojej oferty

  • Dzwonisz z lepszym nastawieniem i pewnością siebie - wiesz, że klient otworzył Twoją ofertę. Nie tracisz czasu na nerwowe ponawianie kontaktu i regularne pytanie, czy udało się mu już zapoznać z ofertą.
  • Wiesz, którą konkretnie ofertę klient otworzył i przeglądał. W natłoku pracy i dużej liczbie wysyłanych ofert można się czasami pogubić. W powiadomieniu SMS szybko sprawdzisz, którą ofertę klient aktualnie przegląda. Jeszcze tylko rzut oka na statystyki oferty i jesteś gotowy do rozmowy.
  • Nie przegapisz najlepszego momentu na kontakt z klientem. A jest on wtedy, gdy klient przegląda Twoją ofertę, jest skupiony konkretnie na niej i nie przeszedł do innego zadania.

 

Załóż konto testowe

Przetestuj Sellizera za darmo przez 14 dni