7 korzyści z używania narzędzi do analityki ofert

Last modified on: May 17, 2019

Podczas tworzenia Sellizera wzięliśmy pod uwagę problemy szefów oraz pracowników działów sprzedaży. Choć obie te grupy można połączyć wspólnym mianownikiem handlowca, ich potrzeby ciągle będą się od siebie różnić. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy zestaw rozwiązań, które znajdą praktyczne zastosowanie w codziennej pracy zarówno handlowca, jak i szefa działu sprzedaży.

Do której grupy użytkowników Sellizera należysz? Sprawdź, jakie korzyści możesz osiągnąć z naszym narzędziem.

Handlowcy

Praca handlowca jest trudna, a jej nieodłącznym elementem jest niepewność wynikająca z braku wiedzy o nastawieniu klienta wobec oferty na etapie jej przeglądania - zwłaszcza w przypadku przesyłania ofert bez możliwości zaprezentowania ich klientowi na żywo. Ile razy zdarzyło Ci się wysłać ofertę, a następnie regularnie ponawiać maile i telefony z pytaniem, czy klient już ją przeczytał? Próby te kończyły się zazwyczaj niepowodzeniem - klient prosił o kontakt w późniejszym terminie, bo nie miał jeszcze czasu zapoznać się z ofertą, ale na pewno zrobi to już niedługo. Od jednego telefonu do kolejnego, aż w końcu kontakt się urywał, a u Ciebie pojawiały się frustracja i stres związane z porażką w realizowaniu ustalonego planu. 

Jakie korzyści daje Ci Sellizer?

  • Masz pewność, że klient otworzył Twoją ofertę - lub nie otworzył jej wcale. Po otrzymaniu powiadomienia SMS o otwarciu oferty, w jej statystykach sprawdzisz, co realnie zainteresowało Twojego klienta. Dzięki temu, że statystyki są odświeżane co 5 sekund, a więc możesz je sprawdzać w czasie rzeczywistym, poprowadzisz rozmowę jakby odbywała się na żywo. Wiedząc, na jakich elementach oferty Twój odbiorca się skupił, a które pominął, skutecznie dopasowujesz rozmowę do jego potrzeb. To pozwala zaoszczędzić czas Twój i klienta, bo mówisz o konkretach zamiast domyślania się i zgadywania i w konsekwencji - szybciej domykać sprzedaż.
  • Zyskujesz wiedzę przydatną do tworzenia bardziej skutecznych ofert w przyszłości. Możesz łatwo sprawdzić, na których stronach oferty Twój klient skupił się w pierwszej kolejności, a które całkowicie pominął. Może od razu przewinął całą ofertę na sam koniec, bo tam znajdowały się najbardziej istotne z jego punktu widzenia informacje? Taka powtarzająca się tendencja może być sugestią, że warto zmienić coś w ofercie. Być może będzie to zamiana kolejności slajdów, usunięcie pewnych informacji albo dodanie nowych?
  • Zyskujesz pewność siebie oraz lepsze nastawienie do rozmowy. Po sprawdzeniu w statystykach oferty co klient przeglądał, a co pominął, możesz lepiej przygotować się do rozmowy i ewentualnych niewygodnych pytań klienta oraz mieć w zanadrzu więcej przykładów z obszarów, które interesują go szczególnie.

  • Sellizer nie jest narzędziem do cold mailingu - używaj go do wysyłki ofert już po rozmowie albo spotkaniu z klientem. Dzwoniąc do klientów, którzy otworzyli ofertę (a więc są nią realnie zainteresowani) i ją przeglądają, masz dużo większe szanse na rzeczową rozmowę, gdyż są jeszcze "w temacie" i nie przeszli do innego zadania. Odpowiadając na ich pytania "na gorąco" osiągasz pozycję eksperta-doradcy i budujesz jakościową relację. 

Szefowie sprzedaży

Jeżeli należysz do tej grupy, priorytet stanowią dla Ciebie zwiększanie sprzedaży i oszczędność zasobów oraz bieżąca wiedza o pracy Twojego zespołu. Liczba ofert wysłanych przez Twoich handlowców prezentuje się w systemie imponująco, ale w praktyce nie widzisz realnych efektów ich działań? Czy to efekt niewłaściwie przygotowanej lub niewystarczająco dopasowanej do potrzeb odbiorcy oferty, złej organizacji pracy handlowców, a może nieodpowiedniego zaplanowania całego procesu sprzedażowego

Jakie korzyści daje Ci Sellizer?

  • Jesteś na bieżąco z efektami pracy Twojego zespołu handlowego. Jako administrator zespołu handlowego, otrzymujesz od Sellizera cotygodniowe raporty aktywności Twoich handlowców w formie maila lub możesz sprawdzić je bezpośrednio w systemie. Lektura raportów jest bardzo prosta- już w 2 minuty jesteś w stanie zidentyfikować, któremu z członków zespołu należy pomóc, a kto radzi sobie najlepiej.

Dzięki lepszemu zrozumieniu działań zarówno całego zespołu handlowego, jak i jego poszczególnych członków, łatwiej ocenisz ich skuteczność i pomożesz w rozwiązaniu ich problemów. Ponadto, efektywniej zaplanujesz działania zespołu, bo wiesz jak Twoi handlowcy radzą sobie z różnymi wyzwaniami. Dzięki Sellizerowi masz kontrolę nad realizacją planu sprzedażowego i pewność, że podejmujesz właściwe decyzje we właściwym czasie.

  • Oszczędzasz czas i koszty pracy Twoich handlowców. Bazując na naszych obserwacjach, na 100 wysłanych ofert tylko 2 klientów dziękuje za jej otrzymanie czy potwierdza konkretną datę kontaktu. Do pozostałych klientów handlowcy muszą wykonywać follow-upy z pytaniem, czy mieli czas zapoznać się z ofertą. 

Policzmy, jak wygląda to bez użycia Sellizera: 100 wysłanych ofert i 98 klientów, do których należy wykonać follow-up. Na klienta przypada średnio 15 minut, bo tyle zajmie wyszukanie danych w CRM i wykonanie telefonu, który nie zostanie odebrany lub trzeba będzie go powtórzyć za 10 min lub innego dnia. Do tego dochodzi napisanie maila i zrobienie notatki w CRM - łącznie daje to aż około 24h na miesiąc!

W przypadku korzystania z Sellizera: w raportach aktywności handlowej widzisz, że ze 100 wysłanych ofert 75% zostało otwartych. Handlowcy nie muszą już dzwonić, poniekąd na chybił trafił, żeby dowiedzieć się, czy klient zapoznał się z ofertą. 75 ofert x 15 min = prawie 19h oszczędności w miesiącu na samych follow up'ach. Można pracować w tym czasie produktywniej i osiągnąć założony cel nawet w mniejszym zespole. Narzędzie zwraca się już na samej oszczędności czasu! W efekcie...

  • Sprzedajesz więcej i rozwijasz przedsiębiorstwo poprzez efektywny dział handlowy. Statystyki ofert, które Sellizer dostarcza Twoim handlowcom dają im przydatną wiedzę i znacznie ułatwiają ich pracę. Tam, gdzie do tej pory określone działania były podejmowane "na wyczucie", z Sellizerem mogą być realizowane z pewnością. Świadomość słuszności podejmowanych działań z kolei znacznie podnosi komfort i efektywność pracy Twoich handlowców. Dla Ciebie, jako Szefa Sprzedaży, niesie to korzyść w postaci realizowania planów sprzedażowych z sukcesem. 

Załóż konto testowe

Przetestuj Sellizera za darmo przez 14 dni